JAKÝ JE ROZDÍL MEZI BAREFOOT OBUVÍ A MINIMALISTICKOU OBUVÍ?
BAREFOOT OBUV
Slovo barefoot (čti bér fút) pochází z anglického jazyka a v překladu znamená „bosý“ nebo „naboso“. Z tohoto výrazu vznikl nepřesný český překlad “bosé boty”, ale mnohem více zdomácněl česko - anglický název barefoot boty.
Barefoot obuv se svou konstrukcí blíží nejvíce chůzi naboso. Aby tomu tak bylo je barefoot obuv opatřena ultratenkou podrážkou s tloušťkou od 3 do 6 mm, pro maximální propriocepci tzn. polohocit - kontakt s povrchem a jeho vnímání skrz receptory umístěné v chodidlech. Na patě nenaleznete žádný patní tlumič jako u klasických běžecký bot a minimalistických bot, tak aby běžec či chodec cítil terén po kterém se pohybuje. Podrážka je vyrobena z otěruvzdorné gumy, tak že se nemusíte bát že boty po pár měsících používání prošoupete. Podrážka všech bot značky VIVOBAREFOOT je navíc opatřena patentovanou ochranou proti propíchnutí, takže ani obavy o zranění o ostrý kámen nebo střep nejsou na místě.
Barefoot boty mají nulový drop neboli nulový sklon podrážky mezi špičkou a patou boty, to znamená že při chůzi a běhu máte přirozený postoj, kdy pata není výš než špička a chodidlo může přirozeně pracovat. Špička bot je anatomicky rozšířená, tak aby se v ní mohly prsty rozprostřít a pracovat přirozeně tak jako u bosého chodidla. Další rozdíl mezi barefoot obuví a minimalistickou obuvi a klasickým botám na běhání je v tom, že barefoot obuv nemá žádnou podporu nožní klenby. Noha se tak chová přirozeně jako by byla naboso, kdy přirozeně pracuje a není uměle podporována, což vede ve svém důsledku k jejímu oslabení a zvýšenému riziku zranění. U barefoot bot je tomu přesně naopak, noha neustále pracuje, čímž dochází k posílení svalů celého chodidla a k posílení nožní klenby + zlepšení držení celého těla a probuzení dávno zapomenutých smyslů, které naše chodidla dostávají od terénu v kterém se pohybují..
MINIMALISTICKÁ OBUV
Minimalistické boty se podobají svou funkcí a provedením spíše klasickým botám na běhání. Jejich podrážka je na rozdíl od barefoot bot silnější o 4-7mm a má většinou sklon podrážky mezi špičkou a patou. Noha tak má při chůzi nepřirozený sklon jaký mají klasické boty na běhání. Špička minimalistických bot je řešena obdobně jako u většiny klasických bot na běhání to znamená špička je úzká a obepíná chodidlo, což znemožňuje prstům přirozeně a svobodně pracovat. Dalším rozdílným prvkem je podpora nožní klenby, která je u většiny minimalistických bot podobně jako u bot klasických. I když minimalistické boty nemají výrazný patní tlumič i tak jsou stále tlumené, kdy boty nenabízejí kvalitní propricepci tzn. běžec necítí podněty od chodidel o prostředí v kterém se pohybuje. Podrážka je pak většinou neohebná, kdy se chodidlo přizpůsobuje botě a ne naopak.
OBUV NA BĚHÁNÍ KLASICKÁ
Klasické boty na běhání mají na rozdíl od předchozích druhů bot výrazně silnou a neforemnou podrážku s výrazným patním tlumičem, úzkou špičku bot znemožňující svobodný pohyb prstů nohy, vyšší váhu a výraznou podporu nožní klenby. Propriocepce od terénu po kterém běžíte je díky silné podrážce prakticky nulová. Z výzkumů vyplývá že běžci v klasických botách na běhání v 75% došlapují na patu a jsou 2,5xkrát častěji zranění než běžci běhající “naboso” správnou technikou.
ZÁVĚR
Závěrem lze prohlásit, že jsou boty na běhání lepší, horší a nebo vyloženě nevhodné, na co by ale nikdo neměl zapomínat je správná technika běhu, protože ani sebe lepší boty nezaručí člověku, že se nezraní pokud má špatnou techniku běhu nebo se nevěnuje dostatečně strečinku.