Vyhlížíte konec pracovního týdne, abyste vzali batoh, obuli turistické boty a vyrazili do přírody? Dopřát si víkendovou procházku po lese nebo podniknout dálkový trek je sice rozdíl, ale v obou případech budete potřebovat vhodné vybavení a outdoorové boty patří k tomu nejdůležitějšímu. Připravili jsme pro vás přehled, které trekové barefoot boty vybrat, abyste se na každé vaší výpravě cítili pohodlně a předešli nepříjemnému zranění.
Typy trekových bot
Základem ve výběru trekových bot bude nejen materiál, ke kterému se dostaneme, ale především konstrukce bot, které se vyrábí k různým účelům, tedy do různých prostředí. Najít úplně univerzální obuv, která vám poslouží stejně dobře při procházce se psem v lese jako při náročné vysokohorské turistice, není reálné. Univerzální boty vždy představují kompromis. Raději tedy vybírejte podle náročnosti terénu, který typ trekových bot pro vás bude nejlepší.
Trekové boty znamenají vyšší finanční investici než třeba volnočasové tenisky, proto je dobré si před nákupem promyslet, kam se v botách plánujete vydat, co očekáváte od materiálu a jakou péči jste ochotní novému páru věnovat.
Trekové sandály
Tento typ lehkých turistických bot využijete při méně náročných výletech. Prodyšnost trekových sandálů pak oceníte především v horkém počasí. Jejich odlehčená konstrukce, rychleschnoucí materiál a multiterénní podrážka jsou pravou volbou pro každé letní dobrodružství a skvěle poslouží i jako boty na přezutí v případě několikadenních treků.
Nízké turistické boty
Čeká vás menší túra po nenáročném povrchu? Vsaďte na nízké trekové boty, které vaše chodidla nebudou omezovat a vy si užijete svou vycházku naplno. Multiterénní podrážka zajišťuje přilnavost k povrchu a ochranu chodidel, ale nebrání v kontaktu se zemí jako naboso. Budete lehcí, flexibilní a dynamičtí.
Kotníkové trekové boty
Ochrání kotník, zajistí stabilitu a teplo, ale neomezí váš pohyb vpřed. Tento typ funkční obuvi oceníte především v chladnějším prostředí. Kotníkové oudoorové boty zaručí vašim chodidlům tepelný komfort a odolnost vůči vnějším vlivům. Nečistoty, voda ani sníh neproniknou dovnitř, a tak i v náročném terénu si můžete užít každý kilometr. Kotníkové pohorky představují univerzálnější řešení v případě, že hledáte botu do lesa i do hor za každého počasí.
Vysoké pohorky
Pod pojmem vysoké outdoorové boty si pravděpodobně vybavíte klasické, robustní pohorky, které váží kilo a více, chodidla zpevní, sevřou a pokud je nevlastníte, nemůžete o větších túrách a dálkových pochodech ani uvažovat. V tomto článku se ještě dozvíte, že nejsou pohorky jako pohorky, proto vysoké trekové boty najdete i v barefoot variantě. Jsou ideální do divokých podmínek i těžkého terénu. Díky použitým materiálům, zateplení a různým druhům podrážek si vyberete ten pravý pár pro vaši výpravu, ale nepřijdete o lehkost a radost z přirozeného pohybu.
Jaký zvolit materiál?
Kožené, nebo syntetické? S membránou, nebo bez? Je na vašem uvážení, co od bot očekáváte a jak jste ochotní se o materiál svých trekovek postarat.
Na výběr máte boty celokožené, boty syntetické a boty, které kombinují oba materiály v podobě kožených a syntetických dílců a tím využívají vlastnosti obou.
Kožené trekové boty jsou tradiční oblíbenou variantou i v barefoot podobě. Kůže jako zcela přírodní materiál nabízí velkou odolnost a životnost. Vzápětí je však nutné dodat, že voděodolnost a vysoká životnost kožené obuvi jde ruku v ruce pouze s důkladnou péčí.
Protože useň přirozeně vysychá, je potřeba vašim koženým pohorkám dodávat výživu krémem či voskem, ať už je nosíte pravidelně nebo je vytáhnete jen párkrát do roka. Pokud nebude kůže dostatečně vyživená a pružná, začne praskat a přijdete i o vlastnost voděodolnosti.
Boty ze syntetických materiálů nebo takové, kde převažuje syntetika nad kůží, jsou, co se péče týká, méně náročné. Jako všechny boty, je nutné je pravidelně čistit a ošetřovat impregnací. Slovo pravidelně je potřeba vyzdvihnout! Ošetřit kožené nebo syntetické trekové boty jednou za sezónu rozhodně nestačí. Věnujte jim péči minimálně jednou měsíčně nebo podle četnosti nošení a také podle počasí. Čím lépe se budete o svůj pár starat, tím déle vám bude sloužit.
Syntetické trekové boty neboli boty z veganských materiálů mají oproti koženým menší váhu a pokud se vám promočí, vyschnou z pravidla rychleji, než mokrá useň. S intenzitou nošení se ale jejich odolnost a životnost ve srovnání s kůži o něco snižuje.
Hledáte nepromokavé boty? Zaměřte se na trekové boty s membránou. Nejznámější je Gore-Tex, který se používá do outdoorových bot i do dalšího outdoorového vybavení, ale na trhu jsou dostupné i další varianty. V případě výběru bot s membránou je potřeba si ujasnit poměr nepromokavosti, prodyšnosti a také životnosti bot.
Žádná membrána nevydrží navždy, a proto je třeba vaše pohorky pravidelně impregnovat.
Výrobci membrán uvádí jedinečné vlastnosti nepromokavosti a paropropustnosti. Přes mikroskopické póry neproniká voda do boty, ale zároveň je umožněno odpařování potu. Být v suchu a v pohodlí se hodí především na dlouhých túrách, kde není prostor na dostatečné vysušení obuvi. I tak se ale může stát, že vás zaskočí mokrá chodidla. Boty s membránou budou vždy o něco méně prodyšné než ty bez membrány a zvlášť pokud se vám chodila více potí, je potřeba to vzít v úvahu a ideálně mít v batohu suché ponožky navíc jako první záchranu. Když už se trekové boty s membránou namočí, vysychají také déle.
Pohodlné a funkční řešení tak představují voděodolné turistické boty, které jsou vysoce prodyšné, dobře odvádějí vnitřní vlhkost a při správné péči a pravidelné impregnaci budou dobře odolávat i v mokrém prostředí.
Na co si dát pozor při výběru trekových bot?
Jestli už jste si ujasnili, kam budete v botách vyrážet, jaké očekáváte vlastnosti od materiálu a jestli podle toho zvolíte koženou nebo veganskou variantu, čeká vás nejdůležitější část, a to je vypravit se do obchodu a začít zkoušet.
Zkonzultujte svůj výběr s vyškolenými prodejci, ať máte jistotu, že jste nešlápli vedle.
Návštěvu obchodu raději ponechte na odpolední či večerní hodiny, kdy už chodidla mají za den něco našlapáno a jsou přirozeně nateklá. K tomu totiž bude docházet i při pohybu v přírodě. Během nákupu pravděpodobně nejste schopni poznat všechny situace, jak se budou chodidla v botách chovat, ale určitě si vyhraďte na nákup dostatek času.
S sebou si vezměte své ponožky, které používáte na túrách nebo při pobytu v přírodě. Zkoušet turistickou obuv na tenkou ponožku nebo ještě hůře na nějakou jednorázovou, co vám nabídnou v obchodě, není dobrý nápad.
Boty odspodu dobře zašněrujte a začnete chodit. Střídejte různé tempo, v botách se protáhněte, proběhněte a klidně i povyskočte. Pokud si trekové boty pouze nazujete, uděláte dva tři kroky a hned máte pocit, že je vše v pořádku, může vás pak uspěchaný výběr mrzet.
Barefoot obchody často nabízejí různé stimulační povrchy, kde si můžete vyzkoušet třeba chůzi po kamenech nebo dřevěných kůlech. Nestyďte se a využijte vše, co je dostupné. Pokud je možnost, neváhejte obuv otestovat i v nakloněné rovině, jak se chodidla chovají při výstupu, a především při sestupu, kdy prsty nesmí narážet v přední části obuvi, a to ani v případě, že máte silnou trekovou ponožku a nohy jsou již nateklé.
Boty vás v žádném případě nesmí tlačit, ale zároveň se nesmí v oblasti pat ani vyzouvat.
Klíčové je najít pro sebe nejvhodnější střih trekových bot a potřebnou velikost. Vyzkoušejte více modelů i velikostí. Nenechte se ve své hlavě zmást větami, že boty časem povolí a přizpůsobí se. Toto tvrzení není při výběru outdoor obuvi namístě a u barefoot bot to platí dvojnásob.
Barefoot boty svým střihem, který je v anatomickém tvaru chodidla a absencí podpory nožní klenby, kladou nárok na správný výběr velikosti. Chodidlo se v nich přirozeně pohybuje, než aby pasivně sedělo v botě. Velikost trekových barefoot bot může být o číslo i dvě větší, než jste zvyklí. Nebojte se toho a poctivě vše vyzkoušejte.
Vlastnosti trekových bot
Jaké vlastnosti očekáváte od svých trekových bot? Voděodolnost, prodyšnost, životnost a jejich závislost na použitém materiálů a péči o něj už jsme probrali. Napadlo vás na první místě pohodlí? Nebo si tento pojem s tuhými a těžkými turistickými botami vůbec nespojujete? Pak zkuste obout barefoot boty. Vyrábí se k různým příležitostem a outdoor sekce má své nezastupitelné místo. Turistické boty nemusí být nutně tvrdé, pevné a nepohodlné.
Barefoot outdoorové boty jsou lehké, flexibilní a neomezují vaše chodidla. Díky širokému tvaru špičky, který respektuje přirozený tvar chodidla, nabízí dostatek místa pro palec a ostatní prsty. Chodidla se v nich mohou přirozeně pohybovat a pracovat jako by byla naboso, protože v barefoot botách nenajdete podporu nožní klenby, kde by chodidla nečinně seděla a ochabovala. Při pohybu se rovnoměrně zapojují svaly, šlachy, klouby i vazy, a to i z toho důvodu, že barefoot boty nemají sklon mezi špičkou a patou a nepřetěžují tak určitou část těla.
Nejznámější vlastností bude nepochybně tenká podrážka, která umožňuje cítit povrch, po kterém se pohybujete a tím simulovat pocit chůze naboso. Patentované ultratenké podrážky mají důležitou vlastnost a tou je oděruodolnost a ochrana proti propíchnutí. Budete tedy cítit povrch pod sebou, chodidla budou příjemně masírována s každým krokem, ale zároveň budou dokonale chráněna před vnějšími vlivy, což pohyb zcela naboso neumožňuje.
Při vašich dobrodružstvích budete určitě potřebovat vzorek, který zajistí stabilitu a přilnavost k přírodnímu povrchu. Vybírat si můžete z několika druhů multiterénních nebo terénních podrážek, které se liší podle toho, zda budete převážnou část chodit po lese, kamenech nebo třeba v bahně a sněhu.
V porovnání s klasickými pohorkami mají barefoot pohorky nižší váhu. Oceníte to především v dynamičtějším pohybu vpřed a menší únavě chodidel. Když budete mít chodidla lehčí a flexibilnější, můžete předejít nepříjemným zraněním. S každým krokem budete vnímavější ke změnám, které se pod chodidly odehrávají. Můžete tak lépe a rychleji reagovat třeba v nestabilním povrchu na nezpevněných cestách. Barefoot obuv se rovná pohodlí na cestách kratších i delších a vy si užijete spojení s přírodou v každém okamžiku.
Pokud s barefoot botami začínáte, dopřejte si čas, naučte se vnímat své tělo, jeho potřeby i bolesti a pobyt v přírodě v trekových barefoot botách pomalu prodlužujte. Chodidla se postupně posílí a vy se znovu naučíte přirozené chůzi, rovnováze i obratnosti v každém prostředí. Časem zvládnete i delší túry nebo několikadenní přechody.
Jak tedy vybrat ty správné outdoorové boty?
Trekové boty se nepořizují na jednu sezónu, ale většinou na několik let. Jejich nákup tedy neuspěchejte a dopřejte si čas na výběr. Promyslete si, jaké boty vlastně potřebujete a při samotném zkoušení a hledání toho nejlepšího střihu a velikosti buďte trpěliví.
Svůj výběr přizpůsobte prostředí, do kterého se chystáte (hory nebo lesy, bažiny nebo silnice, letní nebo zimní túry) a pečlivě zvolte, z jakého materiálu budou vyrobeny vzhledem ke svým preferencím (kůže nebo vegan materiál), náročnosti péče, specifikám vašich chodidel (vyšší potivost nohou) apod.
Pokud je již nevlastníte, věnujte čas také výběru vhodných trekových ponožek. Musí dobře sedět, aby se předešlo vzniku puchýřů a musí mít správnou velikost. Malé ponožky, které omezí pohyb prstů a barefoot boty nejdou dohromady. Kvalitní ponožky zajistí komfort, odvádějí pot a eliminují zápach. Z materiálů je ideální merino vlna případně kombinace s umělými vlákny. A pro všechny případy mějte na výletu připravený náhradní suchý pár navíc.
U svého prodejce obuvi se také informujte, jak o boty pečovat. Péči se myslí nejen čištění, vhodné produkty na výživu materiálu a impregnace, ale i správné skladování v případě, že boty momentálně nevyužíváte a chcete zachovat jejich dlouhou životnost.
Máte už doma svůj vysněný pár? Vyzkoušeli jste si boty v obchodě, poté párkrát doma na koberci a hned chcete vyrazit na dlouhý trek? Před náročnější túrou své nové trekovky otestujte. Udělejte si menší výšlap a ujděte v nich alespoň pár kilometrů. Lépe tak poznáte, jak vaše chodidla budou při náročné výpravě reagovat a zda vám boty perfektně sedí.