Jak vybrat ty správné zimní boty

BLOG

11.11.24 318

Venku už se ochladilo a tenké tenisky, sandály a další letní boty je třeba vyměnit za ty zimní. Vybrat ty správné přitom vůbec není jednoduché, při výběru se musí přihlížet na kvalitu a typ izolace, míru voděodolnosti anebo třeba druh podrážek. Tyto a další faktory totiž mohou významně ovlivnit celkový komfort vašich nohou. Nejen pro vaše pohodlí, ale i pro zdraví vašich chodidel a pro jejich správné fungování je třeba udržovat nohy v zimních měsících v suchu a v teple, což nejlépe dokáží kvalitní zimní boty. V tomto článku proto rozebereme, jak je vybrat pro každou příležitost, na co při výběru nezapomenout a jak se pak o zimní obuv správně starat.

Typy zimních bot a jejich přednosti

Existuje mnoho typů zimních bot, které mají různé silné stránky i slabiny, na které je vhodné myslet při nákupu. Ať už tak hledáte zimní boty na běžné, každodenní nošení v chladu, vyrážíte na výšlap do hor, potřebujete si poradit se závějemi sněhu anebo sháníte boty do mrazu a skutečně špatných podmínek, musíte si zvolit co nejvhodnější obuv pro danou aktivitu. Jaké tedy máte možnosti a jak si z nich nejlépe vybrat?

Nízké zimní boty

Pokud budeme na jednotlivé druhy nahlížet postupně od bot nejméně chránících před zimou po ty, které vaši nohu v zimě opatrují nejvíce, začít musíme klasickými nízkými zimními botami.

Tento typ bot je vhodný především na přelomové období mezi podzimem a zimou, kdy zatím teploty neklesají příliš nízko a nohám tak stačí jen základní teplá podšívka a případná vložka. Stejně tak jsou ideální pro běžné zimní procházky v příznivějších podmínkách. Obzvlášť se tento druh bot může hodit například pro cesty do školy nebo do práce, kde by se noha mohla v teplejších botách zbytečně zpotit a znepříjemnit vám den.

Slabou stránkou nízkých zimních bot je samozřejmě to, že chrání pouze samotné chodidlo, a to většinou ještě ne příliš silnou vrstvou materiálu, a především v nich máte zcela odhalené kotníky, které tak vystavujete chladu a živlům a obzvlášť při delších procházkách nebo při chůzi v horském terénu tak nemusí být právě tyto boty příliš ideální.

V naprosté většině případu tento typ obuvi také není přizpůsobený na chůzi ve sněhu, obzvláště pak ve vyšších závějích, sníh a s ním i vlhkost se totiž může do nízkých bot snadno dostat a způsobit vám zbytečné problémy.

Nízké boty se v zimě mohou mimo jiné hodit také na sportování, ať už jde o různé výlety a výšlapy, jogging anebo přímo běh, pohoří ovšem při setkání se sněhem a příliš nepříznivým terénem.

Kotníkové boty na zimu

VIVOBAREFOOT Gobi Chelsea

Další možnost, pro kterou se můžete při svém hledání vhodných zimních bot rozhodnout, představují zimní kotníkové boty. V oblasti ochrany a péče o nohy je tento typ bot určitě o stupeň výše než boty nízké, zároveň je ale lehčí, skladnější a méně mohutný než klasické kozačky nebo sněhule.

Kotníkové boty využijete stejně jako nízké boty především při procházkách nebo vyřizování různých obchůzek v mrazivých dnech, narozdíl od nízkých bot budete ovšem mít chodidlo v kotníkových botách ve větším teple, nohu budete mít chráněnou až ke kotníku a díky vyšší, robustnější konstrukci se dovnitř boty mnohem hůře dostane chlad, vlhkost a sníh.

Další výhody pak nabízí barefoot zimní kotníkové boty, jakými jsou například unisexové modely VIVOBAREFOOT GOBI BOOT WARMLINED či VIVOBAREFOOT GOBI III WINTER. Tyto boty jsou zateplené příjemným, měkkým kožíškem, který udržuje nohu v teple za všech okolností, ultratenká podrážka a minimální množství použitého materiálu ale zároveň botám zajišťují lehkost, skladnost a flexibilitu, tedy vlastnosti, které zimním botám velice často chybí.

Díky designu a použitému materiálu, a to sice prvotřídní portugalské kůži, se ovšem s těmito modely neztratíte ani ve společnosti. 

I kotníkové zimní boty ovšem mají svou slabinu, a to v podobě vysokého sněhu. Tyto boty si sice dokáží poradit s nízkými vrstvami sněhu bez větších problémů, ve větších závějích se ale starým dobrým sněhulím zpravidla nedokáží vyrovnat.

Vysoké kozačky

Nejlepším způsobem, jak v zimě své nohy udržet v teple, suchu a pohodlí a zároveň přitom nijak nezlevnit ze svého stylu, jsou bezpochyby vysoké zimní kozačky, které představují stálici každého dámského šatníku.

Obrovskou výsadou dámských kozaček je samozřejmě jejich stylový, nadčasový vzhled a možnost tyto boty propojit s celou řadou krásných zimních outfitů, v nových kozačkách tak bezesporu přitáhnete pohledy kdekoliv, kam přijdete. Pro nošení v zimním období hraje kozačkám do karet jejich výška, díky které je noha více chráněná před chladným vzduchem i ledovým větrem, ne každé vysoké kozačky jsou ale na zimu zcela přizpůsobené. To ovšem určitě neplatí pro barefoot kozačky RYDER II, které jsou perfektní pro studené zimní dny.

Zadní díl z pružného neoprenu zajišťuje těsné obepnutí vašich lýtek, díky čemuž bota nejen dokonale padne a sedí, ale především k noze nepouští chlad, zepředu pak ochranu zajišťuje vrstva luxusní kůže. Izolaci vůči neúprosnému mrazu pak zařizují vyjímatelné termovložky, které pomohou vaše chodidla udržet v komfortní teplotě. Při chůzi v náledí nebo po roztávajícím sněhu je zásadní také podrážka boty, která může snížit riziko uklouznutí a pádu. Kozačky RYDER IIvyužívají podrážku HEX s výrazným šestiúhelníkovým vzorkem, které zvyšují přilnavost bot k povrchu a dodávají vám tak potřebný pocit bezpečí.

Sněhule

Dětské sněhule VIVOBAREFOOT Lumi FG

V neposlední řadě nesmíme při výčtu typů zimních bot zapomenout na sněhule, které dostávají prostor zazářit v těch nejvíce nepříznivých podmínkách. Vděční za ně budete především při silném větru, dešti, sněžení nebo při chůzi ve vysokých závějích, obzvlášť se pak samozřejmě hodí při zimních výletech do hor a do terénu.

Díky tomu, že nejefektivněji brání prochladnutí nohou, ovšem sněhule nejsou k zahození ani pro delší chůzi v městském prostředí nebo pro zimní radovánky v přírodě, pro děti, které mohou být k prochladnutí náchylné, to pak platí dvojnásob.

Ideální mohou být pro děti na zimu barefoot sněhule, například model VIVOBAREFOOT LUMI FG, který díky použití vodoodpudivého materiálu z recyklovaných PET lahví chrání nohu před deštěm i sněhem. Teplá textilní podšívka a vyjímatelné termovložky pak zajišťují teplo pro dětská chodidla za každého počasí.

Chodidla v teple chtějí mít nejenom nejmenší, ale i dospělí. Pro ně mohou být skvělou volbou VIVOBAREFOOT GOBI HIBER, boty moderního designu, ve kterých už zima nikoho nezaskočí.  Dobrodružné povahy mohou sáhnout po zimním modelu VIVOBAREFOOT EXPLORER MID . 

Klíčové vlastnosti pro výběr zimních bot

Ať už si plánujete koupit kterýkoliv druh zimních bot, existuje několik klíčových oblastí, ke kterým je třeba v každém případě přihlížet, aby nové boty co možná nejvíce splnily svůj účel. Zásadní je samozřejmě správná tepelná izolace a zateplení, jestli je totiž v zimě něco opravdu nepříjemné, tak mít chladné nohy. Velkou roli pak hraje také voděodolnost materiálů boty, a to nejen kvůli sněžení nebo dešti, ale i pro chůzi v již napadaném, případně tajícím sněhu, anebo třeba při ranních procházkách ve vlhké, namrzlé trávě. Důležité je pak i to, jak vás boty ochrání před uklouznutím, správný vzorek na podrážkách bot vás totiž může zachránit stejně efektivně jako zimní pneumatiky vaše auto.

Teď si rozebereme, na co si v rámci jednotlivých oblastí dávat pozor, jak si správně vybrat a přidáme i nějaké tipy navíc, které by vám mohly volbu usnadnit.

VIVOBAREFOOT Gobi Hiber

Izolace a zateplení

O tom, jak efektivně dokáží boty udržovat teplo uvnitř a mráz venku, rozhoduje především materiál podšívky. Zateplené boty na zimu zajišťují příjemnou teplotu pro nohy skrze kvalitní podšívku, nejčastější bývá podšívka z vlny. Vlna má totiž přirozenou schopnost v sobě udržovat teplo a pohlcovat vlhkost a jako materiál do zimních bot je proto ideální.

Některé boty ovšem v podšívce používají speciální syntetické materiály, které kombinují prodyšnost s pokročilou termoizolací. Příkladem může být hřejivá podšívka Primaloft, kterou najdete třeba u výše zmíněného modelu GOBI HIBER.

Podšívka Primaloft, která může svými vlastnostmi připomínat prošívané péřové bundy, nohu dokáže ochránit před okolním chladem dokonce i za mokra díky celkové voděodolnosti materiálu. V čem se ale tento materiál od klasické vlny liší především je v nízké hmotnosti a vysoké prodyšnosti. Vaše nohy tak budou moci správně větrat i uprostřed zimy, zároveň na ně nebude kladena zbytečně velká zátěž díky lehkému, flexibilnímu materiálu. Pokud tak chcete prodyšné zimní boty, ve kterých se ale nebudete muset obávat chladu, sáhněte po botách s podšívkou Primaloft.

Voděodolnost

Samotné zateplení zimním botám samozřejmě nestačí, pokud si totiž boty nedokáží poradit s vlhkostí, nohám se mráz stejně nevyhne. Základní míry voděodolnosti lze dosáhnout skrze správnou kombinaci kvalitní voděodolné podšívky, jakou je například výše zmíněná podšívka Primaloft, a prvotřídní kůže, která také dokáže odpuzovat vodu, a nepromokavé zimní boty jsou na světě.

Pokud ovšem plánujete vyrazit na túru nebo výšlap do horších podmínek a potřebujete proto pokročilou ochranu před vodou, jako vhodné se pro vás nabízí boty s nepromokavou membránou. Jednou z nejznámějších technologií tohoto typu jsou membrány Gore-tex, které zabraňují vniknutí vody do boty a pomáhají tak udržovat chodidla neustále v suchu.

Vodoodpudivou a zároveň prodyšnou membránu najdete například u modelu TRACKER II FG, který si tak bez problémů poradí se sebevíc nepřívětivým terénem i počasím a představuje tak skvělého společníka na zimní cesty do přírody.

Protiskluzová podrážka

Tak, nohy už máte i v teple, i v suchu, jedna podstatná vlastnost nám ale přece jen chybí. Správné zimní boty by měly také bránit uklouznutí například na náledí, kterému se někdy nevyhnou ani ti nejšikovnější z nás.

Na kluzkém povrchu potřebujete především, aby měla bota gumovou nebo pryžovou podrážku s hlubokým vzorkem, který zajistí přilnavost i tam, kde by podrážka s mělkým vzorkem selhala. Hlubší vzorek protiskluzové podrážky totiž botě umožňuje více se do povrchu zarýt a snižuje tak šanci klouzání.

Mezi zimní boty s protiskluzovou podrážkou patří například model TRACKER LEATHER AT s podrážkou All Terrain, která má čtyřmilimetrový vícesměrný vzorek zajišťující dobrou přilnavost a záběr na jakémkoliv povrchu, a to i za ne zrovna ideálních podmínek.

Jak pečovat o zimní boty

Stejně jako u bot na ostatní roční období, i u zimních bot je třeba vědět, jak se o ně starat, aby vám vydržely co možná nejvíce sezón a především si udržely veškeré své vlastnosti, které potřebují. Péče o zimní boty sice není žádná věda, je ale třeba mít ji na paměti, jinak boty rychle ztratí svůj lesk i užitečnost.

Na prvním místě je třeba zimní boty pravidelně impregnovat. Ať už jsou boty vyrobené z jakéhokoliv materiálu, v průběhu zimy budou vystavené živlům, vodě a sněhu, ale také posypové soli a dalším nečistotám, které mohou boty nenávratně poškodit. Správná impregnace zabraňuje ztrátě voděodolnosti materiálu, odpuzuje mastnotu a chrání povrch před nečistotami, zároveň ale zachovává přirozenou prodyšnost materiálu.

Na impregnaci se nejčastěji používají impregnační spreje, například univerzální COLLONIL CARBON PRO, nejlepší je pro boty pravidelná aplikace jednou za několik týdnů, tím častěji, čím horší jsou podmínky, do kterých boty nosíte. Impregnovat obuv je přitom třeba i v obdobích, kdy ji zrovna nenosíte, protože především kůže má v průběhu času tendenci vysychat a praskat.

Při péči o zimní obuv je potřeba boty také správně čistit, jinak se mohou dlouhodobě hromadit nečistoty a povrch bot se může nenávratně poškodit. Správný postup pro čištění jednotlivých modelů bot se liší podle toho, z jakého jsou vyrobené materiálu, na hladkou kůži by měl stačit jemný kartáč, navlhčená houbička nebo hadřík, podobně je tomu i u obuvi z textilu. Boty z broušené neboli vlasové usně lépe vyčistíte spíše hrubým kartáčem.

Pro to, aby si zimní boty udržely správný tvar a hladký, nepopraskaný povrch, je důležitý také správný způsob sušení bot. Pokud vám boty při výletě navlhnou a je třeba je usušit, nechejte je vyschnout pomalu, nejlépe při pokojové teplotě. I když může být lákavé zkoušet proces urychlit třeba sušením u topení nebo krbu, při příliš rychlém uschnutí ale boty mohou ztratit svůj správný tvar, popraskat a i jinak se poškodit. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že vaše zimní boty svůj tvar neztratí, můžete do nich při sušení dát napínáky do bot, popřípadě je vycpat novinovým papírem.

Posledním krokem při péči o zimní boty je pak správné skladování. Boty je potřeba uklízet už naprosto suché a čisté, a to ideálně v původní krabici, kde na sebe boty navzájem netlačí a jsou chráněny před okolními vlivy. Pro zimní i všechny ostatní boty pak platí jasné pravidlo, skladovat bychom je měli tam, kde proudí vzduch, je sucho a také tma. Tak zabráníme vzniku plísní nebo zápachu a také vyblednutí barev bot.

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál...



Registrujte se

a získejte
řadu výhod

  • Kompletní přehled o novinkách
  • Historie objednávek
  • Doprava zdarma nad 1000,-
  • 30denní lhůta na vrácení zboží
Cookies zavřít

Používáme soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům a personalizaci reklam od Googlu i dalších společností. Kliknutím na tlačítko Přijmout vše nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.